בצלים ופקעות- הוראות שתילה


מתי לשתול?
מומלץ לשתול את בצלי הפרחים החל מאוקטובר ועד סוף דצמבר יש לשתול רק אחרי התקררות ממשית במזג האוויר. צרוף של טמפרטורה גבוהה וקרקע רטובה וחמה יגרמו במקרים מסוימים לרקבונות ולתמותה של הבצלים והפקעות.

אחסון הבצלים לפני שתילתם
הקפדה על תנאי אחסון נכונים מבטיחה פריחה מיטבית. בחלק גדול של בצלי הפרחים, הפרח נמצא בצורה מושלמת בבצל ולכן חשוב לאחסנם במקום מאוורר ויבש.

אין להכניס בצלי פרחים לשקיות פלסטיק, יש להימנע מאחסונם בסביבה של פירות בשלים כמו בננות ותפוחים המפרישים אתילן שהוא הורמון צמיחה, העלול לשבש את הפריחה. ככלל, אין צורך לקרר את כל הבצלים והפקעות לפני השתילה, מלבד צבעוני, יקינטון וכרכום. את בצלי הצבעוני יש לקרר ב-5 מעלות למשך 6-9 שבועות, את היקינטון והכרכום יש לקרר באותם תנאים אך למשך 4-6 שבועות בלבד.

טיפול בבצלים לפני שתילתם
לעיתים יש צורך בטיפול מקדים לפני השתילה: כלניות ונוריות יש להשרות במים (בצל, ולא בשמש) כ-12 שעות לפני השתילה, ובתום ההשריה לשתול מיד. לבצלים ולפקעות אחרים לא נדרש טיפול מקדים לפני השתילה.

     

השתילה-
יש לשתול בקרקע מנוקזת היטב. בצלים הנשתלים בקרקע בה המים עומדים עלולים להירקב.
דישון :
בצלי פרחים יגדלו ויפרחו גם ללא תוספת דישון, משום שבבצלי הפרחים ישנו מזון האגור באברי האגירה. על מנת לשפר צימוח ואיכות פריחה, ניתן לדשן. הדרך הקלה והפשוטה היא הצנעת הדשן בסביבת הבצל עם השתילה. מומלץ להשתמש בדשן בשחרור איטי.
השקיה: 
תקופת הגידול הראשונית של בצלי הפרחים היא הסתיו. כידוע הסתיו מאופיין באקלים שאינו יציב מבחינת טמפרטורת וחלוקת גשמים. לאחר השתילה יש להקפיד על קרקע לחה, לצמח שנבט וסובל ממחסור במים יגרם נזק רב. במהלך תקופת הגידול, כשהעלווה ירוקה ומפותחת, דאג להשקיה בהתאם לצורך.
דרישות האור: 
יש לברר לגבי כל אחד מהסוגים שנבחרו לשתילה מהם דרישות האור- אור מלא, אור חלקי או צל חלקי. תנאי תאורה שאינם מתאימים ישבשו את מהלך הפריחה.
כיוון השתילה: 
ברוב בצלי הפרחים קל להבחין בכיוון השתילה הנכון. החלק הרחב, ממנו יפרצו השורשים הוא כלפי מטה. ואילו החלק הצר והמחודד כלפי מעלה. יוצאי דופן: הנוריות, אלו נשתלות עם הקצוות המחודדים כלפי מטה. הרקפות, נשתלות עם הצד החלק כלפי מטה והצד הקעור כלפי מעל.

     

הפריחה הסתיימה. ומה עכשיו ?
מרבית צמחי הבצל והפקעת הם רב שנתיים. תקופת הצימוח והפריחה מלווה בתקופת תרדמה. הצימוח העליון שמעל פני הקרקע מתייבש בסוף כל עונת צימוח, ומתחדש בעונה הבאה. הבצלים הם "מכונה אנרגטית" עצומה: במהלך תקופת הגידול העלים מבצעים הטמעה, נוצרים בהם חומרי תשמורת המאוחסנים מאוחר יותר בבצל והם נדרשים לפריחה בעונת הגידול הבאה.
במהלך הקיץ, הבצלים והפקעות נמצאים בתרדמה. אם הם שתולים בגינה באזור המושקה בקיץ, עלול חלק מהם להירקב. זהו פועל יוצא של המצאות מחלות ומזיקים בקרקע, רטיבות וטמפרטורה גבוהה.
קיימת אפשרות להוציא את הבצלים והפקעות מהקרקע בתום עונת הגידול (בסביבות מאי-יוני), ואחסונם בתנאים מתאימים ונכונים עד אוקטובר הבא. חשוב לאחסן במקום מאוורר ויבש בטמפרטורה של כ-25 מעלות, בכלים פתוחים ומאווררים.

*** רצוי לחטא את הבצלים לפני האחסון על ידי איבוקם בחומרים המכילים קוטלי מזיקים ומחלות.

(באדיבות אסא- משתלות בצלים ופקעות)

משתלות גבעת ברנר   |   טלפון:  08-9443810/952  | פקס: 08-9443871  |  דוא"ל: mashtelagb@gmail.com  מעבר לדף פייסבוק

בניית אתריםבניית אתרים