ארועים במשתלה>תחרויות כובשי הזיתים>

`דרך עץ הזית` של ישראל

דרך עץ הזית של ישראל

אם עצי אגן הים התיכון היו צריכים לבחור להם מלך, הם היו בוחרים בזית. ראשית, הזית הוא יליד האזור. כאן מולדתו ולא בשום מקום אחר. שנית, אין כמו גזעים גדולים וחסונים של זית ליופי. ושלישית, שום שמן לא יכול להתחרות באיכותו ובטעמו עם השמן המופק מפירותיו של הזית. ואם כל זה לא מספיק – הזית היה ענף כלכלי חשוב, שסיפק עושר ורווחה לבעליו. אין זה פלא שבתנ"ך "מפתים" את בני ישראל לעזוב את מצרים ולעלות לארץ ישראל תוך כדי הבטחה שהם יגיעו לארץ זית שמן ודבש.

דרך עץ הזית
שרידי עץ מפוחמים של זית התגלו באתרים ארכיאולוגים בנגב בשכבות שגילן 45,000 שנה. כבר לפני 6,000 שנה, כפי שמעידים ממצאים ארכיאולוגיים, האדם החל לגדל זית כדי לנצל את פריו. בכל רחבי הארץ פזורים מתקנים קדומים להפקת שמן וכלי חרס שימושיים כגון נרות שמן ומכלים לאחסון שמן. דרך עץ הזית
בימי קדם ניצלו את הזית בעיקר לתפוקת שמן ולא לאכילה. שמן זית שימש למאור, לתמרוקים, לרפואה ולפולחן. ערכו בעיני יושבי הארץ חצתה אמונות ותרבויות. בשמן זית משחו את מלכי ישראל ואת הכוהנים. התואר "משיח" (ביוונית – כריסטוס), מציין את הרעיון שכאשר יבוא המשיח, ימשחו אותו בשמן זית. בקוראן משווים את אורו של האל למנורת בדולח שדולקת בשמן עץ הזית המבורך. ובעיני כל – אחרי שהיונה שבה לתיבה של נוח עם ענף של עץ זית, הפך הזית לסמל השלום. דרך עץ הזית


הרעיון מאחורי דרך עץ הזית

הנופים הקסומים שמעניקים כרמי זיתים והערכים שהזית מסמל, הניעו את אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) ומועצת אירופה לכונן את "דרך עץ הזית" באגן הים התיכון. הדרך נועדה לקדם את השיח התרבותי והחינוך לשלום בקרב עמי אגן הים התיכון ולעודד פיתוח בר-קיימא ותיירות במחוזות שלאורך הדרך.

 

דרך עץ הזית
עתה הצטרפה גם ישראל לתכנית. בשלב הראשון נבחרו ארבעה נתיבים העוברים בגליל, במרכז הארץ ובנגב. נתיבים אלה נבחרו כצירי תנועה ראשיים, אך מובן שאפשר לסטות מהם ולמצוא בצדם אתרים נוספים הקשורים בזית כגון עצי זית קשישים, כרמי זיתים, בתי בד עתיקים וחדשים, מקומות סמליים בולטים בתרבות הארץ, וסדנאות אמנים המעצבים מוצרים מעץ זית. אנו מקווים, שעם פיתוחם של נתיבי דרך עץ הזית בישראל, הם יתרמו ממד חשוב לשמירה על נופי המורשת של האזור, לקידום התיירות ולאחווה בין יושבי האזור והמבקרים הפוקדים אותו.
דרך עץ הזית
  העושים במלאכה

קידום דרך עץ הזית נעשה על ידי הקרן הקימת לישראל בשיתוף עם מועצת הזית, משרד החקלאות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד התיירות, משרד התרבות והספורט ומועצות אזוריות ועיריות בתוואי המסלול. יוזם הרעיון הוא השגריר יצחק אלדן ממשרד החוץ, בשיתוף פעולה עם מר אמין סלמן חסן ז"ל, שכיהן כמנכ"ל מועצת הזית.

דרך עץ הזית
אתר דרך עץ הזית בישראל - http://www.routedesoliviers-israel.com/

משתלות גבעת ברנר   |   טלפון:  08-9443810/952  | פקס: 08-9443871  |  דוא"ל: mashtelagb@gmail.com  מעבר לדף פייסבוק

בניית אתריםבניית אתרים