זית – הרבה יותר משמן

זה ששמן זית בריא כולנו כבר יודעים, אבל על תה מעלי עץ זית שמעתם?
פיליס גלזר מספרת על זיתים, שמן זית ומה שביניהם


כל צרפתי שורשי, בין אם הוא כפרי או עירוני, מכיר את אזורי היין האהובים עליו. ל"פיינשמעקרים" הכל חשוב: אזור ותנאי גידול, טיב האדמה והאקלים ואפילו המועד והדרך בה קוטפים את הענבים. כמו יין, גם שמן זית מושפע מאופן הטיפול בחומר הגלם - הזיתים. זיתים שקבלו מכות במהלך המסיק או שקי זיתים שהמתינו ימים לפני שהועברו לבית הבד, עלולים לפתח ריקבון שישפיע לא רק על הטעם, אלא גם על התכונות הבריאותיות, כמו כמות נוגדי החמצון וכושר ההשתמרות של השמן. כדאי לקנות ולאחסן בבקבוקים כהים. אם קונים ג'ריקן, כדאי להעביר את השמן לבקבוקים ולא לפתוח את הג'ריקן בכל פעם שצריכים שמן.

 

סוגים נפוצים

בשנים אחרונות צצים ליד הבלנדים גם שמני זית שמופקים מזנים בודדים. בין הזנים הנפוצים בישראל:


 
סורי- הזן המקומי המובהק, עם טעם חזק ולעיתים חריף. ארומטי מאד. מביני דבר לא מטגנים איתו אלא משתמשים בו לתיבול סלטים ומאכלים קרים.

נבאלי - גם הוא זן מקומי עתיק, טעמו עדין יותר ושטוח, ללא מרירות וחריפות יתרה. מתאים לטיגון ולהכנת מיונז ומאכלים שלא דורשים טעם חזק של זית.

ברנע- זן שפותח ע"י פרופסור שמעון לביא ממכון וולקני. מקדים להניב. טעמו פירותי, מעט מתוק, עם חריפות מסוימת. מתאים לתיבול ולטיגון.

מנזנילו - זן שמקורו בספרד, מאופיין בחריפות ומרירות. מתאים לתיבול ולטיגון.

פרונטויו- במקור מצפון איטליה. עדין ופירותי, מתאים לתיבול, אפייה ובישול. מתאים גם לפסטה וסלטים.

 

 

 

 

אפשר לטגן בשמן זית?
תלוי איזה שמן ותלוי את מי שואלים. לפי פרופסור ניסים גרטי מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אסור לטגן בשמן זית כתית מעולה או בכל שמן מכבישה קרה. "הטמפרטורה האידיאלית לטיגון היא 180 מעלות ובה פחות שמן נספג במאכל", הוא מסביר. "בטמפרטורה הזאת, שמן זית כתית מעולה, מתפרק ומתחמצן".

 

מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית והיועצת המדעית של חברת "עץ הזית" מוסיפה: "אני בעד לטגן בשמן זית כתית מעולה, אך רק לטיגון קצר ורדוד. יתכן שנספג יותר שמן, אך אני מעדיפה את זה על שמן שהתחמצן. לטיגון עמוק, אני ממליצה על שילוב של שמן זית מזוכך עם שמן זית כתית (במקום כתית מעולה) או על תערובת של שמנים כמו זית וקנולה".

  

תה עלי עץ הזית

לא רק שמן עץ הזית מועיל. כבר במאה ה-16 כתב טוביה הרופא: "מעלי הזית או עלים "שחוקים" היו עושים תחבושות לכל נגע וצרעת, מערבבים אותם עם דבש לסובלים מכוויה, בשלו את העץ לרפא נגעי הפה, הגרון ושעורה בעין".

 

כל הכבוד לטוביה. היום טוענים חוקרים רבים שלתה שעשוי מעלי עץ הזית יש אותן התכונות של השמן עצמו, בלי הקלוריות. אם יש לכם עץ זית בגינה, מה טוב, וודאו שהעלים לא מרוססים, שיטפו היטב במים ויבשו. אפשר להשתמש בעלים טריים או ביבשים. ניתן ורצוי לערבב עלי זית עם עשבים אחרים כמו לואיזה, מליסה, למון גראס, וכו'.

 

כדי להכין תה מעלי עץ הזית, שמים כף גדושה עלים טריים בסיר קטן ומוסיפים 2 ליטר מים רותחים. מנמיכים את האש ומבשלים 3-10 דקות, עד שמתקבל צבע עינבר בינוני. מסננים ושותים או מקררים בכלי סגור היטב. הערה: אם אתם נוטלים תרופות באופן קבוע (כמו מדללי דם), חובה להתייעץ עם רופא לפני השימוש.

 

"להצהיל פניו משמן" (תהילים) - יופי ושמן זית

בניקוסיה שבקפריסין, יש חמאם גדול ועתיק בו נשכבות נשים על עיגול השיש הענק שבמרכז ומתמסרות לטיפול הזיתים. אדונית המקום, אשה באה בימים, לבושה בקומבניזון ענק ובלוי, עוברת ביניהן אחת-אחת ומשפשפת את גופן בליפה, לא לפני שהיא טומנת את ידה בקערית שמכילה זיתים שחורים. היא כותשת את הזיתים בין הליפה לעור והם מבצעים פילינג מהמם. לא רק שהטיפול מקלף ומנקה את העור היטב, הוא גם משאיר אותו קטיפתי ומוזן בהזנה עמוקה שנשארת ימים רבים.

 

תחרות כבישת זיתים

משתלות גבעת ברנר יערכו את אליפות כובשי הזיתים של ישראל. התחרות מיועדת לאנשים פרטיים שכובשים זיתים בבית. מי שרוצים להשתתף בתחרות מתבקשים להירשם במשתלה בטלפון: 08-9443952 או בדואר אלקטרוני. הכניסה לאירוע וההשתתפות ללא תשלום.

 

 

משתלות גבעת ברנר   |   טלפון:  08-9443810/952  | פקס: 08-9443871  |  דוא"ל: mashtelagb@gmail.com  מעבר לדף פייסבוק

בניית אתריםבניית אתרים