עקרונות גיזום עצים ושיחים

החורף כבר כאן ובגן אנו מבצעים עבודות תחזוקה מינימאליות.
פעילות המזיקים יורדת וגם השקיות אינן נדרשות כמעט. בעונה זו אין אנו מדשנים מלבד תוספת קומפוסט לשיפור פני הקרקע ושתילות חדשות.
זמן טוב לעסוק בלימוד מספר נושאים הקשורים בתחזוקת הגן. אחד מהנושאים החשובים הינו נושא הגיזום בגן, שכן אנו נכנסים לתקופה נוחה בה ניתן יהיה להתחיל ולגזום חלק מהעצים/ שיחים.

חשוב לציין כי אם אין אנו בטוחים האם ניתן לגזום את הצמח, עדיף לא לגזום! נזק הגיזום הלא נכון או בזמן הלא נכון, עשוי להיות גדול מנזק אי הגיזום.
סוף מעשה במחשבה תחילה, זו אמרה הנכונה גם במקרה זה. ראשית דבר יש להכיר את תכונות הצמח המיועד לגיזום, עפ"י שיוכו לקבוצה המתאימה. 

 חלוקת עצים ושיחים עפ"י קבוצת שיוך:
1.שיחים ועצים נשירים אמיתיים –  שאינם רגישים לקור כגון: תפוח, אפרסמון, שקד, שזיף, פקאן, לגוסטרמיה הודית וכו'.  יש לגזום אותם בחודשים ינואר עד פברואר, בזמן שהם מצויים בתרדמה ולפני הופעת הלבלוב האביבי. היתרון  הוא בכך שהעץ / שיח חשופים מעלים ואנו רואים את מבנה השלד בברור ולכן ניתן לעצבו נכון יותר.
2.ורדים – מועד הגיזום הוא בתחילת פברואר, כאשר ניצני הלבלוב החדשים תופחים – הצמח מתחיל להתעורר מתרדמת החורף.
3.נשירים מותנים – שיחים ועצים שעלוותם נושרת כאשר מזג האוויר קר מזה שבארץ מוצאם. קבוצת צמחים זו לא תיגזם בחורף אלה בסופו, עם עליית הטמפרטורה.
4.עצי מחט וערערים – בעצי מחט אין לגזום את קודקוד הצמיחה שכן בכך נהרוס את מבנה העץ. אנו נגזום רק לשם הרמת הנוף ונעשה זאת מאמצע החורף ועד סופו. הערערים יגזמו בחורף.
5.שיחים ממוצא טרופי וירוקי עד – שיחים הסובלים מקור, יש לגזום עם תום החורף כשהלילות מתחממים. גיזום מוקדם מידי, עשוי לגרום לפגיעה בלבלוב הצעיר כתוצאה מהקור. גיזום כזה, גם יפר את ההגנה על חלקי הצמח הפנימיים.
6.שיחים המשמשים כגדר חיה – כאלו שהתנוונו והפכו למעוצים מידיי, רצוי לגזום באביב – גיזום חזק לחלק מהענפים
ובאחרים לבצע רק גיזום קל וזאת בכדי למנוע פגיעה בצמח וחשיפה מלאה של הגדר. באביב הבא ניתן לבצע גיזום נוסף לענפים המעוצים שנותרו.
7.שיחים אוסטרליים – זנים הפורחים בחורף ובאביב, יש לגזום רק לאחר הפריחה ולא גיזום חריף.
8.שיחים ומטפסים הפורחים באביב – יש לגזום רק לאחר הפריחה. במידה ולאחר הפריחה ישנו פרי קישוטי מעניין כגון: מורן החורש, חבושית, פירקנטה וכו' – נגזום רק לאחר מופע הפרי המעניין כדי לא להפסידו.

מדוע אנו גוזמים עצים / שיחים?
1.בניית שלד יציב – כדי לבנות עץ / שיח בעלי שלד חזק ובריא שיעמוד טוב יותר בפני סופות החורף וברוחות.
2.בריאות וניקוי (סניטציה) – גיזום צמחים או ענפים פגועים וחולים.
3.עידוד צמיחה -  כדי לגרום לפיצול רב יותר של ענפים וריבוי פריחות – מראה מלא ונאה יותר של הצמח.
4.דילול – נוף צפוף מידי אינו מאפשר כניסת אויר ואור למרכז הצמח ואין התחדשות ענפים. הגיזום אמנם מקטין את כמות הפרחים ובהתאם את כמות הפרי אך איכותו עולה!

5.עיצוב – התאמת הצמח למיקומו בגן – הסרת ענפים שמפריעים למעבר, מסתירים מבט מהחלון, צמח שנרצה לשמור עליו קטן ממימדיו הטבעיים, צמח שעיצבנו לו צורה גיאומטרית וכו' .
6.בניית עץ נושא פרי – נבנה אותו כגביע פתוח ונמוך כך שנוכל לקטוף ממנו בקלות ונקפיד שהסתעפות הענפים לא תהיה מרוכזת בנקודה אחת או בזוית חדה מידיי כדי למנוע שברים בעתיד.

בעזרת גיזום נכון ניתן להפיק את המרב מכל עץ  ושיח ולהתאימו לחלל הגן בצורה הטובה ביותר. קיימות מספר צורות גיזום שלכל אחת מהן מטרה שונה. נבחין בארבע צורות עיקריות ונלך מהגיזום הקל אל הכבד:
1.גיזום קיטום / הקצרה – קיצור ענפים כאשר הם ארוכים מידיי ומפריעים לנו אסתטית או פונקציונאלית – רצוי לא לקצר יותר משליש אורך הענף.
2.גיזום הסחה – גיזום שנועד להסיט את כיוון צימוח הענפים לכיוון הרצוי לנו – גיזום מעל עין (ניצן) רדומה הפונה לכיוון הרצוי לנו.

3.גיזום דילול – גיזום ענפים עד לבסיסם בכדי לדלל את צפיפות הענפים ולאפשר חדירת אור ואויר ללב הצמח. גיזום זה מאפשר התחדשות תמידית של הצמח וענפים צעירים יוכלו להחליף בעתיד את הבוגרים.
4.גיזום חידוש – גיזום של כל ענפי הצמח עד בסיסם בכדי לעורר שיחים מנוונים להתחדשות ולקבלת שיח חלופי צעיר ומהיר צמיחה. יש לשים לב – זהו גיזום שלא מתאים לכל צמח ולא בכל עונה! ישנם צמחים שלא יתחדשו לאחר מכן, לכן יש להיוועץ באיש מקצוע לפני ביצוע פעולה זו.


אם כן מועד הגיזום נקבע לפי תכונות הצמח וצורת הגיזום עפ"י הצרכים בגן. שיח הסובל מקור לא ייגזם בעונת החורף, ואילו זה המגיב קשה לקרינה חזקה ולחום לא ייגזם בקיץ. יש שיחים הנגזמים רק לאחר הופעת הפריחה או הפרי, המופיעים רק על ענפים בוגרים, ויש כאלה הנגזמים רק באביב כדי לקבל צימוח תגובה נמרץ.
רצוי להצטייד במזמרה ומשור מתאימים ומושחזים וכן במשחה למריחת הגדם במידה והוא עולה בקוטרו על 1.5 ס"מ ובלובן למריחת גזעים שנחשפו לאחר הגיזום לשמש ולקור.
כרגיל, גם בתחום זה אנו בגבעת ברנר נשמח לבוא לעזרתכם בייעוץ מקצועי.
                                                                                                                     יהודית מלמן – מתכננת נוף
                                                                                                               וחברה בצוות עובדי משתלת גבעת ברנר

 

 

משתלות גבעת ברנר   |   טלפון:  08-9443810/952  | פקס: 08-9443871  |  דוא"ל: mashtelagb@gmail.com  מעבר לדף פייסבוק

בניית אתריםבניית אתרים